Wszystko o kontenerach morskich - co trzeba wiedzieć przed zainwestowaniem w nie?

Wszystko o kontenerach morskich – co trzeba wiedzieć przed zainwestowaniem w nie?

Wszystko o kontenerach morskich – co trzeba wiedzieć przed zainwestowaniem w nie? Naturalnym zachowaniem ze strony wszystkich firm zajmujących się handlem jest szukanie oszczędności w ramach procesów, których muszą podejmować się na porządku dziennym. Jedną z rzeczy, w których mogą upatrywać największych ich ilości jest logistyka – zwłaszcza, jeżeli sprowadzają produkty z Chin czy innych odległych krajów. Aby zoptymalizować koszta ściśle z nią związane, należy zdecydować się na rozwiązanie bardziej optymalne od tego standardowego. Mogą nim być kontenery morskie, transport którymi wybiera współcześnie coraz więcej firm. Co musimy wiedzieć jeszcze zanim po nie sięgniemy? Jakie korzyści mogą z tego płynąć? Na tym skupimy się w naszym krótkim poradniku.

Co musimy wiedzieć o kontenerach morskich? Przegląd faktów

Kontenery morskie, transport którymi jest coraz bardziej popularny, tak właściwie istnieją na świecie już od stu lat – co ciekawe, w praktycznie niezmienionej formie. Cechują się prostą budową i równie prostolinijnym zastosowaniem. Poniżej przedstawiamy fakty, które powinniśmy znać przed właściwym zdecydowaniem się na nie:

  • kontener-morski-cenaWbrew pozorom, kontenery nie są czymś nowym – swoje zastosowanie znalazły już w 1914 roku, przy czym początkowo powstały z myślą o transporcie lądowym. Później zakres transportu za ich pośrednictwem znacznie się zwiększył.
  • Kontenery morskie cechują się bardzo prostą budową – podstawowym jej elementem są stalowe ramy, oplecione ścianami, podłogą i dachem. Zawierają w sobie również specjalne zaczepy, które ułatwiają ich podnoszenie, przenoszenie i umiejscawianie w miejscach docelowych, ale też mocowanie towaru w ich wnętrzu.
  • Kontenery można nabyć w wielu różnych rozmiarach, różniących się długością i szerokością, ale i ładownością oraz pojemnością. Nie musimy kupować kontenera – możemy skorzystać z usługi jego wynajmu. Wszystko zależy tutaj od naszych planów związanych z jego wykorzystaniem (przy tym bardziej długofalowym poleca się jego zakup).
  • Kontenery powinny być regularnie czyszczone i serwisowanie – jest to w stanie wydłużyć ich żywotność nawet o 15 lat, co ma ogromne znaczenie.

Polecamy:

Korzyści z zainwestowania w kontenery morskie

kontenery-morskie-cenaKontenery morskie, transport którymi wybiera coraz więcej firm, nie bez powodu cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Wymaga to z korzyści, które płyną z zainwestowania w nie, a które odczują przede wszystkim firmy zmuszone do częstego transportowania dużych ilości przedmiotów. Do owych korzyści zaliczyć można:

  • elastyczność – jedynym limitem, jakie narzucają nam kontenery jest ich powierzchnia i ładowność. To od nas zależy to, co znajdzie się w ich środku – przewozić możemy zarówno pojedyncze przedmioty (dlatego też decydują się na nie firmy budowlane, dla których często stanowią one jedyną opcję transportu), jak i ogromne ich ilości;
  • solidność – raz zakupiony kontener morski jest w stanie przetrwać długie lata. Jest on więc solidną inwestycją w przyszłość, o którą powinniśmy jednak dbać (jak wcześniej wspomnieliśmy, potrafi to zwiększyć jego żywotność, nawet o kilkanaście lat);
  • praktyczność – decydując się na transport kontenerami morskimi, możemy ograniczyć procesy logistyczne właśnie do nich. Koniec z przyjmowaniem setek przedmiotów z osobna oraz koniecznością rozliczania każdego z nich. Tutaj płacimy za jedną usługę (przewoźnikowi, który kontener umieści na swoim statku), rozliczając się za cały transport, a nie za poszczególne jego elementy;
  • terminowość i bezpieczeństwo – transport morski jest jednym z najbardziej terminowych (choć nie szybkich) sposobów na przetransportowanie dowolnych dóbr. Cechuje się dużym bezpieczeństwem, które dodatkowo można zwiększyć przy skorzystaniu z opcji ubezpieczenia towaru, oferowanej przez większość przewoźników morskich, a chętnie wykorzystywanej przez firmy przewożące cenne rzeczy.

Zobacz również:

kontener-morski-uzywane

Wszelkie korzyści płynące z postawienia na kontenery morskie i transport nimi (przedstawione przez nas powyżej) odczuć można przy maksymalnym ich wykorzystaniu (zapełnieniu pełni oferowanej przez nie powierzchni). Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, możemy wejść we współpracę z inną firmą o mniejszych potrzebach, oferując “współtransport” dóbr w obrębie jednego kontenera. Doprowadzi to do kolejnej korzyści związanej z nawiązywaniem nowych kontaktów biznesowych, tak ważnych w każdej branży.

Podsumowanie

Kontener można nabyć zarówno w wersji nowej, jak i używanej – przed odbiorem każdego z nich po transporcie następuje jego przegląd, mający na celu sprawdzenie jego stanu (czystości i sprawności, braku dziur, szczelności), który mógłby ulec zmianie w czasie transportu.

Kontenery morskie i transport nimi stanowią świetne rozwiązanie dla firm dynamicznie się rozwijających, upatrujących większych oszczędności, ale też optymalizacji procesów logistycznych zachodzących w ich obrębie. Zanim się jednak w nie zainwestuje, wypadałoby wiedzieć więcej na ich temat – choć bowiem korzyści płynących z nich jest cały ogrom, zakładają one częste wykorzystywanie kontenerów w pełnym ich zakresie. To z kolei nie zawsze może odpowiadać naszym potrzebom.