Witamina C - jaką wybrać?

Witamina C – jaką wybrać?

Wiele osób każdego dnia sięga po różnego rodzaju suplementy. Nie ma się temu co dziwić, gdyż witaminy i minerały są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Na szczęście, dzięki wybraniu dobrych jakościowo suplementów, możemy pozytywnie wpłynąć na swój organizm. Jedną z ważniejszych witamin jest bez wątpienia witamina C. Najlepiej byłoby poznać jej naturalne źródła i dostarczać sobie ją wraz z pożywieniem. Niemniej jednak, suplementacja także może okazać się niezbędna. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak udanie się do apteki w celu poszukiwania dobrego preparatu. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów. 

Jakie są naturalne źródła witaminy C?

Jak już wspomniano, najlepiej byłoby dostarczać sobie witaminę C w sposób naturalny. Niestety, nie zawsze wiemy, jakie produkty w nią obfitują. Witamina ta kojarzy się jednak przede wszystkim z warzywami i owocami. Czy słusznie? Jak się okazuje, najzupełniej tak. Niesamowicie bogatym źródłem witaminy C jest pomidor. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż spore ilości tej cennej witaminy znajdują się w papryce, zarówno żółtej, czerwonej, jak i zielonej. Jeżeli chodzi o zioła, wysoką zawartością witaminy C charakteryzuje się zielona nać pietruszki. Nie ma większego znaczenia to, czy jest to pietruszka zwyczajna czy może kędzierzawa. Nie sposób nie zauważyć, że witamina ta znajduje się także w wielu różnego rodzaju owocach. Mowa tu przede wszystkim o owocach dzikiej róży, ale także o pomarańczach, cytrynach czy grapefruitach. Ponadto, witamina C znajduje się również w mandarynkach, porzeczkach czy w truskawkach. Warto zatroszczyć się więc o to, aby nasza dieta była różnorodna. Jeżeli o to właśnie zadbamy, bez wątpienia będziemy cieszyć się odpowiednim poziomem witaminy C w swoim organizmie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w niektórych okolicznościach konieczne może okazać się suplementowanie tej witaminy. Na szczęście, jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko wybrać dobry jakościowo preparat. 

Dlaczego witamina C jest nam niezbędna?

Witamina C - jaką wybrać?Zanim zaczniemy zastanawiać się nad suplementacją witaminy C, dobrze byłoby dowiedzieć się, z jakich względów witamina ta jest nam niezbędna. Otóż okazuje się, że witamina ta dba o prawidłową odporność naszych organizmów. Dzięki odpowiedniej ilości witaminy C, nie zapadamy tak często na różnego rodzaju schorzenia. Witamina C jest szczególnie niezbędna z punktu widzenia walki z chorobami sezonowymi, takimi jak chociażby przeziębienie czy grypa. Dzięki witaminie C nie tylko można złagodzić ich przebieg, ale nawet przyspieszyć wyleczenie. Ponadto, witamina C okazuje się niezwykle skuteczna w walce z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Dzięki witaminie C możliwe jest uszczelnienie ścian naczyń włosowatych, co sprawia, że przestają one pękać. Jest to szczególnie istotne dla posiadaczy cery wrażliwej, płytko unaczynionej. Ponadto, witamina C sprawia, że nasza cera nie starzeje się tak szybko. Jest ona bowiem niezwykle silnym oraz skutecznym antyoksydantem. 

Jak objawia się niedobór witaminy C?

Niedobór witaminy C może manifestować się w różnoraki sposób. Nierzadko objawia się on bardzo częstą zapadalnością na przeziębienia i infekcje sezonowe różnego rodzaju. Ponadto, brak witaminy C manifestuje się szybkim starzeniem się skóry, a także pękaniem naczyń krwionośnych. Nie sposób nie zauważyć, że niedobór witaminy C może również manifestować się poprzez mniej lub bardziej obfite krwawienia. W niektórych przypadkach mogą one być groźne dla zdrowia i życia. Ponadto, brak wystarczającej ilości witaminy C w organizmie może skutkować szkorbutem. Na tym nadal nie koniec. Jeżeli nie zatroszczymy się o prawidłową ilość witaminy C w organizmie, możemy także nie dostarczyć sobie odpowiedniej ilości żelaza. Żelazo zdecydowanie lepiej wchłania się bowiem w obecności produktów spożywczych zawierających witaminę C. 

O czym trzeba pamiętać wybierając suplement?

Przy wyborze suplementu z witaminą C, trzeba wziąć pod uwagę różne kryteria. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że suplement suplementowi nierówny. Najlepiej będzie jeżeli poczytamy opinie na temat poszczególnych suplementów. Wówczas dowiemy się, co i u kogo się sprawdziło. Można poradzić się również lekarza pierwszego kontaktu bądź farmaceuty w aptece. Warto pamiętać, że witamina C jest dostępna bez recepty. Możemy zakupić ją w aptece stacjonarnej, internetowej, a także w niektórych drogeriach. Nie sposób nie zauważyć, że suplement powinien posiadać odpowiednią formę. Jeżeli nie przepadamy za łykaniem tabletek, bo jest to dla nas z różnych względów niewygodne, warto byłoby rozważyć zakup witaminy C w proszku. Witamina C w sproszkowanej formie cieszy się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jej stosowanie jest niezwykle wygodne. Jeżeli jednak preferujemy tabletki, postawmy na nie. Witamina C jest dostępna w formie dużych kapsułek, jak i w formie niewielkich tabletek. Warto kierować się więc własnymi preferencjami przy dokonywaniu wyboru.