Przegląd samochodu Szczecin

Przegląd samochodu Szczecin

Przegląd samochodu Szczecin – co powinniśmy o nim wiedzieć? Samochód to doskonały wynalazek, który znacznie ułatwia nam poruszanie się z jednego punktu do drugiego. Ważne jest jednak, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. W tym celu niezbędny jest przegląd techniczny, na podstawie którego specjaliści ocenią, w jakim stanie jest samochód, a także zdiagnozują, jakie usterki są konieczne do usunięcia.

Na czym polega przegląd samochodu? Ile może kosztować nas przegląd samochodu? Co warto wiedzieć na temat przeglądu samochodu? Jakie podzespoły są sprawdzane podczas przeglądu samochodowego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Na czym polega przegląd samochodu?

Przegląd samochodu Szczecin to okresowe badanie stanu technicznego, które jest wymagane każdego roku. Jeśli jesteśmy posiadaczami nowego czterokołowca, wówczas pierwszy przegląd powinien zostać wykonany w okresie do 3 lat od momentu, w którym został on zarejestrowany. Zgodnie z przepisami prawa, przegląd może odbyć się jedynie w specjalnie przystosowanej w tym celu stacji kontroli pojazdów. Warto mieć jednak świadomość, że znalezienie takiego miejsca nie jest czymś problematycznym, bowiem na terenie kraju stacjonuje na dzień dzisiejszy ponad 4 000 tego typu miejsc. Należy podkreślić, że przegląd samochodu Szczecin może być wykonany jedynie przez osobę, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Podczas badania sprawdzane są potencjalne dysfunkcje w zawieszeniu i układzie kierowniczym. Specjaliści zwracają uwagę na amortyzatory, a także na grubość klocków hamulcowych, siłę hamowania.

Przegląd samochodu SzczecinPrzegląd samochodu Szczecin to również weryfikowanie barwy światła. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że kontroli podlega emisja spalin, wycieki płynów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdym przypadku badania zakończą się powodzeniem. W sytuacji, kiedy pojazd wyposażony jest w instalację gazową, to sprawdzana jest jej szczelność. Kluczowa jest także kwestia przedstawienia ważnej homologacji. Wykrycie potencjalnych usterek, które zagrażają bezpieczeństwu, wymaga od diagnosty zatrzymania dowodu i wysłania takiego dokumentu do wydziału komunikacji. Dodatkowo widoczny jest również negatywny wynik technicznego badania. Samochód w takim stanie może bowiem być niebezpieczeństwem dla innych uczestników ruchu. Jeśli usterki zostaną naprawione, wówczas konieczne okaże się ponowne zgłoszenie do stacji kontroli w celu wykonania ponownego badania. Gdy dodatkowe problemy nie zostaną zdiagnozowane, wówczas możemy rozpocząć poruszanie się po drogach.

Ile może kosztować nas przegląd samochodu?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że cena przeglądu jest ustalana odgórnie, przez jednostki rządowe. W praktyce oznacza to, że w każdym miejscu zapłacimy za tego typu usługę identyczną kwotę. Niestety koszty każdego roku zwiększają się. Przykładowo jeszcze w 2017 roku za przegląd samochodu Szczecin płaciliśmy 98 zł, natomiast w przypadku motocykla konieczne było uiszczenie kwoty 62 zł. Na dzień dzisiejszy cena jest nieco wyższa. Jeśli zażyczymy sobie ponownego sprawdzenia poszczególnych części, których wcześniej wykryto usterki, to będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Zweryfikowanie skuteczności i równomierności układu hamulcowego lub układu kierowniczego zapłacimy 20 zł.

Co warto wiedzieć na temat przeglądu samochodu?

Dokładnie 13 listopada 2017 roku dokonano zmian, które dotyczą przeprowadzania obowiązkowego przeglądu technicznego. Opłaty pobierane są przed badaniem, natomiast diagnosta jest zobowiązany do tego, aby każdą wykrytą usterkę udokumentować i sfotografować, a następnie umieścić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Przegląd samochodu Szczecin to czynność, która ma bardzo duże znaczenie. Podczas tego procesu możliwe jest bowiem wykrycie ewentualnych usterek, które w skrajnych przypadkach mogłyby doprowadzić do tragedii. Nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się czterokołowcem jest kwestią priorytetową, co warto mieć na uwadze.

Jakie podzespoły są sprawdzane podczas przeglądu samochodowego? 

Przegląd samochodu Szczecin to usługa, która powinna być wykonywana regularnie. Tylko wtedy mamy pewność co do tego, że jesteśmy bezpieczni, a nasz pojazd nie odmówi posłuszeństwa. Podczas badania sprawdzane są różnorodne podzespoły. Przykładem jest chociażby układ kierowniczy, a dokładnie stan połączeń, wielkość jałowego ruchu, stopień zużycia. Ważnym aspektem są także hamulce, a mianowicie ich skuteczność i równomierność działania. Weryfikowane jest też zawieszenie (potencjalne luzy), ogumienie (dobór obciążenia, głębokość bieżnika, stopień zużycia), oświetlenie (prawidłowość działania, pęknięcia reflektorów) i nadwozie (stan szyb, progów, ram). Co więcej, specjaliści zwracają uwagę na pasy bezpieczeństwa, a także na obecność obowiązkowego wyposażenia (mowa o trójkącie ostrzegawczym, gaśnicy). Niemniej istotny jest układ wydechowy, a dokładnie jego stan techniczny i poziom emitowanego hałasu. 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl