Profil idealnego dla agencji pracownika - czym powinien się cechować?

Profil idealnego dla agencji pracownika – czym powinien się cechować?

Profil idealnego dla agencji pracownika – czym powinien się cechować? Jesteśmy Ukraińcami i chcemy znaleźć pracę w Polsce. W związku z tym agencja pracy dla Ukraińców jest czymś, po co natychmiast sięgamy – tak przynajmniej wygląda sytuacja w 90% przypadków. Tak właściwie jednak zanim podejmiemy się współpracy z taką właśnie agencją, ale też zanim po takową w ogóle sięgniemy, powinniśmy zastanowić się, co możemy jej zaoferować i czy tak właściwie jesteśmy dla niej kandydatami atrakcyjnymi. No właśnie, ale czym owa “atrakcyjność” się objawia? Z pewnością warto nad tym przysiąść.

Uniwersalność to absolutna podstawa

Chcąc zaistnieć na polskim rynku najlepszym, co moglibyśmy zrobić jest wyrobienie w sobie pewnego rodzaju uniwersalności. Nie możemy być wybredni – od tego musimy zacząć. Agencje bardzo często szukają pracowników do bliżej nieokreślonych działań w konkretnej branży (wynika to bezpośrednio ze specyfiki konkretnego pracodawcy, w imieniu którego działają). Bycie uniwersalnym pozwoli nam wstrzelić się w ich wymagania i oczekiwania – niezależnie od tego, jakie by one nie były.

Mówiąc o uniwersalności mamy na myśli nie tylko gotowość do podejmowania się nowych wyzwań, ale i jak najszerszą paletę umiejętności, które mogłyby nas wyróżnić na tle innych. Liczy się tutaj absolutnie wszystko – zarówno to, co ma związek z tężyzną fizyczną, jak i to, co wyposaża nas w uprawnienia przydatne do pracy w Polsce. Takie rzeczy, jak obsługa wózków widłowych czy prawo jazdy dowolnej kategorii potrafią mieć kolosalne znaczenie. Zgoła odmienne, jak umiejętność posługiwania się językiem polskim, z pewnością również nie pozostaną obojętne dla ludzi rekrutujących.

W naszych dążeniach powinniśmy też być elastyczni. Na polskim rynku pracy i jego gałęzi skierowanej przede wszystkim do pracowników z Ukrainy bardzo często dochodzi do dynamicznych zmian. Chcąc współpracować z agencją musimy mieć tego świadomość, ale też być w stanie się do nich ustosunkować – niekoniecznie pozytywnie. Agencje cenią pracowników pewnych siebie (ale nigdy nie tych zarozumiałych).

Cechy charakteru, którymi warto się odznaczać

Agencje bardzo często lubią sobie upodobać ludzi o określonym charakterze, zazwyczaj ściśle związanym z rolą, do której są poszukiwani. Innych jego cech oczekuje się bowiem od potencjalnego lidera zmiany, a jeszcze innych – od magazyniera. Mimo wszystko bez problemu wskazać cechy, które powtarzają się w niemal każdym przypadku, a które na pewno zostaną docenione. Należy do nich:

  • sumienność w wykonywaniu obowiązków – starając się o pracę w Polsce musimy pieczołowicie dopełniać każdego zadania, jakie jest przed nami stawiane; często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie wyzwania przygotuje nam konkretny pracodawca – cecha ta przyda się w przypadku absolutnie każdego z nich;
  • terminowość i punktualność – grzechem głównym osoby z Ukrainy, która chce pracować za pośrednictwem agencji jest brak punktualności i terminowości; jako że pracodawcy bardzo tego nie lubią, zwłaszcza w przypadku nowych pracowników, mogą one być problematyczne;
  • pracowitość, również ponadnormatywna – każda agencja pracy dla Ukrainców oczekuje od rekrutowanych przez siebie ludzi pracowitości – szuka osób, które chcą przyjechać do pracy dla pieniędzy – w tej kolejności priorytetowej (w przeciwieństwie do kładzenia nacisku na pieniądze, z mniejszym zwracaniem uwagi na pracę);
  • gotowość do nauki – rzadko kiedy zdarza się tak, że pracownik z Ukrainy doskonale zna branżę, w której znajdzie się dzięki agencji. Właśnie dlatego musi być gotowy na pozyskiwanie nowej wiedzy, a często i umiejętności. Nie tylko gotowość, ale i tempo przyswajania sobie nowych informacji mają tutaj znaczenie i mogą doprowadzić do sukcesów we współpracy z agencją.

Pracownik kontra potrzeby konkretnej agencji

Sięgając po agencję pierwszą rzeczą, którą robimy jest z pewnością sprawdzenie, na jakie stanowiska aktualnie ona rekrutuje. Rzeczywiście, to określenie potrzeb agencji jest podstawą naszej ewentualnej współpracy z nią. Tutaj wiele zależy właśnie od niej i tego, w jak precyzyjny sposób wskaże ona wszystkie obowiązki pracownika, którego poszukuje, ale też wyszczególni swoje oczekiwania względem niego. My musimy się dowiedzieć, jakich umiejętności będzie od nas wymagała, a następnie skonfrontować je z tymi, jakimi rzeczywiście dysponujemy.

Bardzo często zdarza się tak, że potrzeby agencji nie są wyszczególnione w ofercie skierowanej do potencjalnych kandydatów. Wtedy też nie należy się poddawać w ich poszukiwaniu – warto jednak czytać między wierszami, patrząc na profil agencji, współpracujące z nią podmioty oraz przede wszystkim jej stronę internetową.

Sprawdź także:

Podsumowanie

Czymś, co jest w stanie zagwarantować nam udaną współpracę z agencją pracy dla Ukraińców jest właściwe przygotowanie się do takowej. To powinno zakładać wiele więcej niż przygotowanie pięknego, szczegółowego i treściwego CV i wystosowanie chwytającego za serce listu motywacyjnego. Agencje bowiem potrzebują ludzi do konkretnych zadań. Jeśli zatem wykażemy potencjał do ich wykonywania, sukces będzie bardziej prawdopodobny, a nasza przygoda z Polską – owocna i na pewno bardzo przyszłościowa.