Ostatnio dużo mówi się o tym, że o stopy powinno się dbać przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Od ich stanu bowiem bardzo dużo zależy, a ewentualnych zaniedbań nie da się zażegnać w ciągu jednego czy dwóch dni. Dlatego warto poświęcić skórze i paznokciom u stóp trochę uwagi. Jak dbać o stopy na co dzień i kiedy zgłosić się po pomoc w zakresie pielęgnacji do specjalisty? Podpowiadamy!
Zacznijmy od tego, że pielęgnacja stóp to nie tylko malowanie paznokci. Zabieg ten rzeczywiście sprawia, że ładniej się one prezentują, ale nawet najładniejszy lakier nie pomoże, gdy kondycja paznokci nie będzie dobra. Chcąc mieć ładne stopy, trzeba systematycznie o nie dbać. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka cennych rad i wskazówek, jakie zabiegi wykonywać codziennie lub co kilka dni, by stopy wyglądały ładnie i estetycznie.
Codzienna pielęgnacja stóp – jak powinna wyglądać?
Pielęgnacja stóp nie jest trudna ani czasochłonna. Dlatego postaraj się wdrożyć poniższe zabiegi do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, a z czasem wejdą Ci one w nawyk i nawet się nie spostrzeżesz, jak zaczniesz je przeprowadzać intuicyjnie stosownie do aktualnych potrzeb paznokci i skóry stóp. Jak dbać o stopy w domu?
Kąpiel dla stóp
Regularnie rób swoim stopom kąpiel. Nie chodzi tutaj o kąpiel całego ciała w wannie, choć też jest ona dla nich zbawienna, tylko o taką specjalnie przygotowaną, z dodatkiem pielęgnacyjnych kosmetyków.
Do miski z ciepłą wodą wsyp garść soli kosmetycznej. Polecane są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, gdyż są bogate w składniki mineralne, ale jeśli akurat nie masz takowej pod ręką, może być zwykła sól kuchenna. Zamiast soli do wody możesz dolać trochę płynu do kąpieli lub kilka kropli oliwy czy ulubionego olejku. Decydując się na olejek, najlepiej postaw na taki, który wykazuje właściwości nawilżające.
W tak przygotowanej kąpieli mocz stopy przez około 15 minut, nie dłużej. Trzymanie stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut nie służy im dobrze, bo skóra i paznokcie za bardzo rozmiękają.
Kąpiel dla stóp jest szczególnie polecana wtedy gdy stopy są zmęczone, obolałe i opuchnięte po całym dniu. To doskonały sposób na relaksację i regenerację. Odświeża, ujędrnia skórę i odżywia skórę, pozwalając się zrelaksować.
Wygładzanie skóry
Na podeszwach stóp zbiera się zrogowaciały naskórek, który trzeba sukcesywnie usuwać. Najlepiej robić to przy użyciu specjalnej tarki do stóp lub pumeksu. Pamiętaj jednak, by podczas usuwania martwego naskórka nie trzeć skóry zbyt mocno, gdyż zamiast pozbyć się problemu, jedynie go nasilisz. Wygładzanie skóry stóp staraj się przeprowadzać w trakcie kąpieli, gdy nieco zmięknie, co ułatwi Ci zadanie.
Peelingi do stóp
Szorstki naskórek możesz wygładzić także przy pomocy peelingu. Zaopatrz się w peeling przeznaczony specjalnie do stóp, najlepiej takie na bazie naturalnych składników. Produkty tego typu zawierają w sobie drobiny pumeksu lub kryształy soli oraz aromatyczne olejki, dzięki czemu nie tylko skutecznie usuwają zrogowacenia, ale jednocześnie odżywiają naskórek i nawilżają go. Alternatywnie możesz przygotować peeling do stóp https://kerpro.pl/pedibaehr-peeling-do-stop-z-sola-morska-125-ml.html samodzielnie w domu, wykorzystując np. cukier, cynamon i miód.
Systematyczne peelingi sprawią, że Twoja skóra stóp stanie się delikatna i miękka, a nadmiar martwego naskórka przestanie być problemem. Podczas nich wykonuj delikatny masaż stóp – głaszcz je i uciskaj kciukami. Nie dość, że wspaniale odpręży, to jeszcze usprawni krążenie.
Kremowanie stóp
Dobry krem do stóp https://kerpro.pl/pedibaehr-krem-do-stop-z-olejkiem-mietowym-125-ml.html to podstawa pielęgnacji. Po każdej kąpieli dokładnie wysusz stopy przy pomocy ręcznika, uwzględniając przestrzenie między palcami, następnie nawilż ich skórę ulubionym kremem. Stawiaj na preparaty z mocznikiem i lanoliną w składzie, gdyż oba te składniki wykazują dobroczynny wpływ na skórę, w szczególności przesuszoną. Rodzaj kremu dobieraj adekwatnie do aktualnych potrzeb swoich stóp. Regularne stosowanie nawilżającego preparatu utrzyma skórę stóp w dobrej kondycji i zmniejszy ryzyko tworzenia się w ich obrębie bolesnych zmian takich jak nagniotki czy modzele.
Obcinanie paznokci
Pielęgnacja stóp to również dbanie o paznokcie, czyli skracanie ich i opiłowywanie. Średnio płytki paznokciowe powinno się obrabiać co 2-3 tygodnie, ale jest to kwestia indywidualna, dlatego można robić to zarówno rzadziej, jak i częściej. Naturalny tor wzrostu paznokcia jest na prosto, dlatego właśnie na prosto powinno się je obcinać, pamiętając o lekkim zaokrągleniu boków. Ostre zakończenia paznokcia można delikatnie spiłować przy użyciu pilniczka do paznokci.
Jesteś na etapie kompletowania kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp? Duży wybór kremów, peelingów, preparatów do obuwia i innych, w tym produktów przeznaczonych do skóry suchej, normalnej i potliwej, znajdziesz w sklepie podologicznym Kerpro https://kerpro.pl. W razie problemów z doborem kosmetyków stosownie do potrzeb poproś o pomoc specjalistów. Pracownicy Kerpro z miłą chęcią pomogą Ci skompletować zestaw preparatów do stóp, których sprawdzą się podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Polecamy szczególnie:
- odciążenia gotowe https://kerpro.pl/odciazenia.html
- grzybica paznokci https://kerpro.pl/preparaty-do-paznokci.html/ochrona-przed-grzybica
- onygen krem apteka https://kerpro.pl/podopharm-onygen-krem-20-ml.html
Jak dbać o stopy każdego dnia? O tym musisz pamiętać!
Zabiegi pielęgnacyjne są ważne, ale na nic się zdadzą, jeśli Twoje złe nawyki będą im szkodzić. Dlatego przyjrzyj się, czy nieświadomie nie wyrządzasz swoim stopom dużej krzywdy.
Odpowiednie obuwie
Zapewne dużą część dnia spędzasz, chodząc w butach. Jak dużą wagę przykładasz do ich wyboru? Obuwie, o czym czasem zapominamy, powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne. Najlepiej by było wykonane z wysokiej jakości, miękkich, naturalnych, przewiewnych materiałów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Buty nie muszą być całkowicie płaskie, podeszwa pod piętą wręcz powinna być nieco grubsza niż pod przodostopiem, ale ewentualny obcas nie powinien być wyższy niż 5 cm. Wysokie obcasy i szpilki sprawiają, że stopa przyjmuje nienaturalną dla siebie pozycję, co jej nie służy i może przyczyniać się do powstawania defektów oraz niepożądanych zmian w obrębie skóry.
Zwróć uwagę, by w butach pełnych zapiętek był wzmocniony, a w sandałach pięta ukształtowana, aby stabilizować stopę. Pamiętaj, że obuwie nie powinno zwężać się ku przodowi, gdyż przez to palce stóp nie mają swobody i nachodzą na siebie, a to zwiększa ryzyko powstawania halluksów.
Podolog – kim jest i kiedy umówić u niego wizytę?
Podolog nazywany jest specjalistą od stóp. W praktyce to osoba zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy. Jego zadaniem jest wskazać przyczynę ewentualnej dolegliwości i zaproponować rozwiązanie prowadzące do jej wyeliminowania. Jeśli nie jest w stanie pomóc, kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza takiego jak ortopeda czy dermatolog, stosownie do zaistniałego schorzenia.
Najczęstsze choroby stóp
Jeśli zaobserwujesz w obrębie swoich stóp któryś z poniższych problemów, koniecznie zgłoś się do podologa. Zaniepokoić powinny dolegliwości takie jak:
- deformacje,
- modzele, nagniotki, odciski,
- kurzajki (brodawki),
- deformacje,
- bóle niewiadomego pochodzenia,
- wrastające paznokcie,
- zakażenie skóry,
- nadpotliwość stóp,
- pękające pięty,
- zespół stopy cukrzycowej.
Czy z pomocy podologa można korzystać jedynie w razie choroby?
Zdecydowana większość pacjentów gabinetów podologicznych znalazła się tam wyłącznie dlatego, że zauważyła na swoich stopach niepokojące zmiany. Okazuje się jednak, że z pomocy podologa można korzystać w ramach profilaktyki chorób stóp. Jednym z popularnych zabiegów przeznaczonych dla każdego, bez względu na stan skóry i paznokci stóp, jest pedicure podologiczny. Na czym polega ten zabieg?
Pedicure’u podologicznego nie powinno się mylić z pedicure’em kosmetycznym. Wykonywane podczas tego pierwszego czynności obejmują m.in. usuwanie bolesnych zgrubień skóry, opracowywanie paznokci i skórek, terapię pękających pięt czy zastosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Innymi słowy, zakres zabiegu jest adekwatny do potrzeb stóp. Warto się zatem na niego zdecydować, by móc cieszyć się ładnymi i zdrowymi stopami.