Na co należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę?

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę?

Podróże kształcą – takie stwierdzenie towarzyszy niejednemu turyście. Jeżdżąc z miejsca na miejsce, poznajemy inne kultury, uczymy się języków oraz odmiennych spojrzeń na niektóre sprawy. Są to doświadczenia niezwykle wartościowe, dzięki którym wczasy za granicą zyskują na popularności. 

W jakie miejsce najlepiej się wybrać?

Świat jest wielki. Każdy zakątek ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Cel podróży zawsze powinien być zależny od naszych osobistych preferencji i upodobań. Są ludzie, którzy kochają morze i odpoczynek oraz tacy, którzy oddaliby wszystko, żeby spędzić kilka dni na szczytach gór. Warto postawić sobie kilka zasadniczych pytań i spędzić parę chwil analizując wady i zalety poszczególnych państw. Wczasy za granicą mogą być pięknym wspomnieniem, ale tylko wtedy, kiedy wybierzemy dobrze. Po pierwsze można zadać sobie pytanie, jaka jest nasza tolerancja upału. Wybierając się do Grecji lub Albanii, będziemy musieli zmierzyć się z pogodą, która nierzadko przekracza nawet czterdzieści stopni! Z kolei Norwegia bywa deszczowa i mglista – czasami trudno jest natrafić na widoki widziane przez nas wcześniej na zdjęciach. Kolejną dość istotną kwestią są finanse. Wiadomo, że istnieją kraje biedniejsze i bogatsze. Wybierając się na północ Europy, możemy spotkać się z ogromnymi cenami, przez które ilość atrakcji i dobrego jedzenia będzie mocno ograniczona. Z kolei obierając za cel podróży na przykład Ukrainę, będziemy mogli cieszyć się produktami tańszymi niż w Polsce, dzięki czemu nasza podróż będzie bardziej luksusowa. Warto także zadać sobie pytanie czy planujemy odpocząć, czy raczej nastawiamy się na długie wędrówki po trudnych terenach, są bowiem kraje mniej i bardzo górzyste. Do górzystych państw należy między innymi Czarnogóra, która zachwyca pięknem Gór Przeklętych – pasma należącego także do Albanii i Kosowa. 

Polecamy uwadze:

Jaki rodzaj wycieczki będzie dla nas najlepszy?

Możemy zdecydować się na wczasy za granicą zorganizowane przez biuro turystyczne albo samodzielnie zaplanować wyprawę. Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Zastanawiając się nad indywidualną wycieczką, warto wziąć pod uwagę wszystkie piękne przygody i niespodziewane sytuacje, które mogą nas spotkać. 

Lato. Trzydzieści stopni, gorące słońce, piękne okoliczności przyrody. Nasza podróż po Rumunii trwa już dwa tygodnie. Góry Rodniańskie zachwycają pięknem, a zatłoczony Bukareszt widziany nocą, nieco przytłacza. Każdego dnia zwiedzamy nowe zakątki fascynującego kraju. Poznajemy ludzi, którzy oferują nam historie z życia wzięte. Każdy z nich ma ciekawe doświadczenia i przeżycia, którymi chętnie się dzieli. Ludzie w Rumunii są niezwykle gościnni – zapraszają do domów, częstują obiadem lub tradycyjną rumuńską tsujką – czyli nalewką zrobioną ze śliwek. Widząc ten kraj z różnych stron, nie sposób nie zauważyć ogromnych różnic między danymi miejscami. Wysoki rozwój sprawia, że miasta Rumunii zmieniają się w szybkim tempie. Z drugiej strony widać pełno starych wiosek, w których czas się zatrzymał. Spędzamy jedną noc u starego małżeństwa – w domku bez dostępu do bieżącej wody, z rozwalającymi się drzwiami… – Taki opis na pewno brzmi pięknie, czy jednak taki rodzaj podróżowania jest dla wszystkich? 

Indywidualnie zaplanowana wycieczka to także wiele wyrzeczeń i trudnych sytuacji. Nasz plan nigdy nie będzie w pełni dopracowany, możemy więc liczyć się z tym, że spotka nas jakaś stresująca sytuacja. Na pewno nieraz będziemy wiele kilometrów od najbliższego sklepu, a właśnie skończy nam się woda do picia. Będziemy musieli mieć w sobie wystarczająco dużo siły i determinacji, aby przetrwać trudne warunki. 

Zorganizowane wczasy za granicą to wiele ułatwień. Plan wycieczki jest stworzony przez biuro turystyczne, dzięki czemu zaoszczędzimy wiele czasu oraz zminimalizujemy stres związany z wyjazdem. Podczas takich wycieczek, możemy też poznać wielu ciekawych ludzi i nawiązać nowe relacje. Zorganizowany jest także transport, więc zazwyczaj nie musimy spędzać długich godzin w oczekiwaniu na kolejny pociąg lub autobus. Rodzaj wycieczki zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb – każdy pragnie czegoś innego i liczy na inną przygodę. 

Na jaki rodzaj transportu się zdecydować?

W przypadku zorganizowanej wycieczki, sprawa jest rozwiązana – w końcu transport i tak jest ogarnięty przez biuro turystyczne. Jednak w przypadku, gdy sami planujemy podróż, warto zastanowić się nad tym, czym dotrzemy na miejsce. Najlepszą opcją wydaje się być samolot – podróż trwa krótko, a niektóre loty są naprawdę tanie. Jednak powszechny jest strach przed lataniem i jeżeli sami mamy taką obawę, dobrą alternatywą są autobusy lub nieco szalona podróż autostopem; w końcu nigdy nie jest za późno na przeżycie prawdziwej przygody! 

Wczasy za granicą mogą być przepiękną przygodą, która pozwoli nam odkryć nowe miejsca i poznać ludzi, którzy podzielą się z nami własnymi doświadczeniami. Takie wyjazdy za każdym razem nauczą nas czegoś nowego i sprawią, że nasza wiedza i doświadczenie będą dużo większe. 

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl

Willa Ataman noclegi Trzęsacz
ul. Krańcowa 7
72-344 Trzęsacz
913862929
www.willaataman.com