Jak zacząć cosplay?

Jak zacząć cosplay?

Czy wiesz, co to jest cosplay? Cosplay to cieszące się niegasnącym zainteresowaniem hobby, które polega na jak najlepszym odwzorowaniu postaci fikcyjnej, wcielając się w nią. To na pozór łatwe zadanie, w rzeczywistości jednak tak naprawdę nie jest. Cosplayerzy poświęcają nawet setki godzin na to, żeby jak upodobnić się jak najlepiej do wybranego charakteru. Do kogo upodabniają się? Możliwości jest wiele, to może być bohater filmu, seriali, komiksów, bajek, czy książek. Jedynym ich ograniczeniem jest tak naprawdę ich własna wyobraźnia i niejednokrotnie również zawartość portfela, bowiem artystyczny cosplay może pochłaniać ogromną ilość pieniędzy, aby można było się doskonale przygotować do odwzorowywania. Jeżeli skutecznie zafascynował Cię świat cosplayu i pragniesz zacząć przygodę z nim, zdradzimy Ci parę wskazówek na start.

Jak zacząć cosplay?

Tak, jak już wcześniej zostało to napisane, przede wszystkim zadbaj o swoje finanse. Niezbędne materiały do cosplay, do wykonania jak najlepszego kostiumu mogą wymagać dobrze przygotowanego budżetu, który będzie również w stanie wytrzymać ewentualne poprawki, czy nieprzewidziane sytuacje. Warto również pamiętać o odpowiednim zapleczu czasowym, ponieważ kostium nie powstanie w przeciągu paru godzin, czy dnia. No może taki, który nie będzie zbyt szczegółowy. W cosplayu jednak cała sztuka polega na zwracaniu uwagi na najmniejsze detale. Na początku wybierz postać, która zainspirowała Cię do odtworzenia jej w rzeczywistym świecie. Zwróć uwagę przede wszystkim na płeć postaci, ponieważ wybranie płci przeciwnej będzie wiązało się niejednokrotnie z większymi lub mniejszymi komplikacjami, np. panowie będą zmuszeni, żeby zadbać o typowe atrybuty sylwetki płci przeciwnej, tj. chociażby biust. Dobrze jest zatem przemyśleć tę kwestię, żeby nie zaskoczyła nas później w przyszłości. Wybierając postać, zwracamy oczywiście na element kluczowy – strój postaci. Warto dopasować swój budżet do właśnie tego aspektu, ponieważ on może pochłonąć najwięcej finansów. Zgromadź wystarczające ilości tzw. refek, czyli zdjęć, obrazków, które przedstawiają wybranego przez Ciebie bohatera. Dobrze, żeby przedstawiały jak najwięcej detali, jak to tylko możliwe.

Zobacz również:

 

Materiały do cosplay

Kiedy wybrałeś już interesującą nas postać, którą chcesz przenieść do świata rzeczywistego, następnym krokiem będzie przemyślenie odpowiednich materiałów oraz gdzie je zdobyć. Warto odwiedzić takie sklepy, jak np. te z odzieżą używaną, które niejednokrotnie umożliwiają kupno ubrań “z drugiej ręki” na wagę – dzięki temu pozyskamy materiały niejednokrotnie bardzo dobrej jakości, za bardzo niską cenę. To dobrze znany trik wprawionych cosplayerów, którzy wiedzą, że nowo kupione materiały często są w bardzo słabej jakości, co bezpośrednio wpływa na kostium. Lepiej zrezygnować chociażby z powszechnie znanej satyny, która wygląda efektownie, ale nie jest dobra dla amatorskiego szycia.

Czeka Cię również zdobycie peruki, jeśli tego wymaga Twoja postać. W tej kwestii również warto zachować zdrowy rozsądek i wybrać coś z średniego przedziału cenowego – nie najtańsze i raczej nie naturalne włosy. Średniej jakości peruka będzie wyglądać w miarę naturalnie i będzie można ją stylizować. Gdzie takie znaleźć? Jest wiele sklepów internetowych oferujących ogromny wybór peruk różnej jakości. Najprostsze peruki znajdziesz również w sklepach, które oferują przygotowanie do imprez tematycznych – tam jednak jest dość ograniczony asortyment. Możesz również skorzystać z ofert serwisu Alieexpress, który jest znany w świecie cosplayu ze względu na atrakcyjne ceny. Musisz jednak wziąć pod uwagę czas wysyłki, który może się mocno przedłużyć, dlatego ewentualny zakup zalecamy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dotyczy to również innych części kostiumu.

Jeśli chodzi o obuwie, tutaj sprawa jest podobna do sprawy z materiałami – można użyć outletowych butów, które zawsze możesz poddać personalizacji. Na sam koniec – najprzyjemniejsze – czyli sprawa dodatków. Owszem, możesz kupować gotowe rozwiązania, ale prawdziwa zabawa polega na mocy kreatywności. Zawsze możesz spróbować wykonać ozdoby, przy użyciu technik DIY. W internecie znajdziesz wiele pomocnych artykułów oraz filmików. Pomocna będzie również pianka do cosplayu, którą możesz wykorzystać do wykonania akcesoriów oraz dodatków. Można ją malować, a więc jest idealna do personalizacji. Jedną z najpopularniejszych pianek do cosplayu, jest pianka Eva, ogólnie dostępna w sklepach typu Empik. Zawsze warto odwiedzić profesjonalny sklep z materiałami do cosplayu – być może odnajdziesz w nim coś, czego szukasz. Ich asortyment jest niezwykle bogaty, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb potencjalnego klienta – cosplayera. Pamiętaj również o niebagatelnej roli makijażu, kiedy przygotowujesz się do wykonania kostiumu. Sztuka makijażu może pomóc osiągnąć Ci naprawdę piorunujące rezultaty. Warto zaopatrzeć się w odpowiednie makijażowe materiały do cosplayu, dzięki temu zawsze będziesz przygotowany na makijażowi przygodę.