Jak wybrać porządną szkołę językową?

Jak wybrać porządną szkołę językową?

W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się językiem obcym – wbrew pozorom niekoniecznie angielskim – jest podstawą i czymś, co przyswaja się w szkole. Jako że stało się to standardem stosunkowo niedawno, nie każdemu udało się “załapać” na jego naukę w szkole. Nie wszyscy również dysponują umiejętnościami, które pozwoliłyby im go przyswoić w odpowiednio krótkim czasie. Wszystkim tym osobom z pomocą przychodzi szkoła językowa – jak jednak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania?

Co zrobić, by przygotować się do wyboru szkoły językowej?

Zanim w ogóle pomyślimy o czymś takim, jak szkoła językowa, powinniśmy właściwie się do tego przygotować. Znacznie łatwiej mamy, gdy znamy już podstawy języka, który chcemy doszlifować, a w którym chcemy zyskać płynność. Inaczej jest z kolei, gdy jeszcze nie wybraliśmy języka, a koniecznie chcemy doposażyć się w znajomość jakiegoś innego niż polski. Wtedy to musimy wybrać język, który będzie nam najbliższy, a który będzie nam się podobał brzmieniowo. Czy to jednak wszystko?
Oczywiście, że nie! Wszystko zależy tu od celu, który przyświeca naszej nauce. Jeśli chcemy dzięki niej pozyskać lepszą pracę, skupmy się na językach pożądanych na rynku – angielski to obecnie podstawa, która wcale nie czyni nas “lepszymi”, a która jest niemal obowiązkowa. Pracodawcy pożądają jednak języków innych, unikalnych, a czasem wręcz egzotycznych. Zasada jest prosta – im mniej popularny jest dany język w naszym kraju, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić na jego znajomości. W końcu konkurencja będzie wtedy najmniejsza.

Czytaj także:

Przygotowując się do wyboru szkoły językowej powinniśmy też poznać nasze własne oczekiwania względem niej i określić, czego tak właściwie w niej poszukujemy. Pozwoli nam to przefiltrować oferty i nieco ukrócić pole poszukiwań – a warto to zrobić, gdyż szkół językowych jest w Polsce bez liku.
Zanim jeszcze przystąpimy do wyboru, zapoznajmy się z podstawami danego języka i oceńmy nasze rzeczywiste szanse na to, by szybko się go nauczyć. W tym wszystkim wiele do powiedzenia ma właśnie ten czas, w trakcie którego chcemy zdobyć płynność językową. Jeśli mamy go niewiele, musimy wybrać szkołę o szybkim tempie nauczania (ale też, oczywiście, być człowiekiem, który szybko się uczy).


Jaka powinna być szkoła językowa?

Będąc już odpowiednio przygotowanym i wiemy nieco więcej na temat tego, czego tak właściwie chcemy się uczyć, powinniśmy wybrać szkołę, która nam to umożliwi – najlepiej na jak najatrakcyjniejszych dla nas warunkach. Dobra szkoła językowa to taka, która:

  • znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania – jako że szkoła językowa po rozpoczęciu kursu zacznie być miejscem, do którego będziemy często uczęszczać, warto zadbać o to, by znajdowała się blisko miejsca, w którym żyjemy. Zbyt daleka lokalizacja negatywnie wpływa na naszą motywację i potrafi zniechęcać do nauki, a skłaniać do opuszczania zajęć.
  • pozwala nam rozpocząć od poziomu, na którym się znajdujemy – nauka języka obcego ma sens tylko wtedy, gdy uczymy się na niej czegoś nowego, ale zarazem tworzącego logiczną i spójną całość z tym, co aktualnie wiemy. Nie wyniesiemy z niej dużo, jeśli przekazywana nam wiedza będzie zbyt prosta (choć jest to opcja lepsza, bo umożliwia nam dodatkowe jej powtórzenie) lub zbyt trudna (tutaj jest gorzej, bo możemy zniechęcić się do nauki i po prostu we wszystkim pogubić). Dobra szkoła językowa pozwala na udział w zajęciach na kilku różnych poziomach zaawansowania;
  • oferuje lekcje w mniejszych grupach, ale też zajęcia indywidualne – w im mniejszych grupach odbywają się zajęcia w danej szkole, tym lepiej dla nas. Idealna sytuacja zakłada obecność zaledwie kilku, a maksymalnie kilkunastu osób jednocześnie. Pozwala nam to zawsze mieć dostęp do bardziej indywidualnej pomocy ze strony wykładowcy. Dzięki temu zawsze będziemy mogli zabrać głos, a tempo naszej nauki będzie bardziej dostosowywane do nas. Opcją idealną jest też oferowanie przez szkołę zajęć indywidualnych (tak zwanych korepetycji) – te mogą nam pomóc nadgonić zaległości, ale też lepiej powtórzyć to, co przyswoiliśmy w czasie właściwych zajęć. Choć nie zawsze skorzystamy z tej opcji, fajnie byłoby, gdybyśmy mieli taką możliwość.;
  • jest przystępna cenowo – poszukując szkoły językowej zazwyczaj jesteśmy w sytuacji, w której chcemy zarabiać więcej, a język traktujemy jako furtkę właśnie do tego. To właśnie dlatego cena ma tutaj duże znaczenie – zaoszczędzone pieniądze zawsze będziemy mogli spożytkować na dodatkowe pomoce naukowe, które mogą okazać się dla nas wręcz niezbędne. 

Podsumowanie

Szkoła językowa jest miejscem, w którym jesteśmy w stanie dokształcić się w kontekście znanego nam już w stopniu podstawowym języka, albo też od początku nauczyć się nowego. Pamiętajmy jednak, by wybrać taką, która w pełni spełni nasze oczekiwania – nie tylko pod względem cenowym, ale też – a może przede wszystkim – pod względem przystępności podawanej przez siebie wiedzy. Tylko wtedy nasz proces uczenia się będzie rzeczywiście przynosił zamierzone efekty.