Jak uszyć worek plecak dla przedszkolaka?

Jak uszyć worek plecak dla przedszkolaka?

Plecak worek to jeden z podstawowych elementów wyposażenia przedszkolaka. Może stanowić pokrowiec na kapcie, albo sposób na przechowywanie zapasowych spodenek czy koszulki. Przyda się również podczas przedszkolnych wycieczek, pozwalając maluchowi na zabranie butelki z sokiem, ciasteczek lub paczki chusteczek higienicznych. Oczywiście, worek taki można kupić, jednak o wiele większą radość sprawi dziecku worek uszyty specjalnie dla niego. Taki samodzielnie uszyty można dopasować do życzeń małego właściciela, ozdabiając aplikacją z postacią z ulubionej kreskówki bądź plakietką z imieniem. Jak uszyć plecak worek dla przedszkolaka?  

Wybór materiału na worek dla przedszkolaka

Odpowiednio dobrany materiał do uszycia worka plecaka dla przedszkolaka to połowa sukcesu. Czym się kierować, wybierając tkaninę?

Po pierwsze, funkcjonalność. Wiadomo, że worek dla przedszkolaka nie jest przeznaczony do noszenia bardzo ciężkich przedmiotów, więc nie musimy wybierać wyjątkowo grubego, wytrzymałego materiału. Zamiast płótna żaglowego wybierzmy raczej zwykły kupon płócienka bawełnianego, len, a nawet poliester czy nylon. Ważne, aby materiał być niezbyt gruby i łatwy w pielęgnacji.  Przedszkolaki chadzają zwykle własnymi ścieżkami, czasami na skróty, a czasem na czworaka. Częste pranie worka może się okazać koniecznością. Dlatego warto wybrać materiał, którego właściwości użytkowe nie ulegną pogorszeniu po praniu. Poszukajmy tkaniny, która się nie kurczy, nie rozciąga i nie blaknie. Dzięki temu worek po praniu szybko wyschnie, a wzory z ulubionymi postaciami na długo zachowają żywe kolory. Będzie idealnie, jeśli materiał nie będzie się również bardzo gnieść.

Po drugie, worek dla przedszkolaka musi się podobać swojemu małemu właścicielowi. Dlatego wybór wzoru na tkaninie najlepiej pozostawić dziecku. Pasmanterie internetowe i sklepy stacjonarne mają w swojej ofercie mnóstwo odpowiednich materiałów w rozmaitych wzorach. Kolorowe kotki, pieski, dinozaury czy pojazdy kosmiczne – każde dziecko znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Akcesoria potrzebne do uszycia worka

Uszycie worka nie jest wielkim wyzwaniem. Poradzi sobie z tym nawet zupełnie początkujący krawiec. Poza materiałem i mocnym sznurkiem o odpowiedniej długości, przydadzą się również szpilki do spięcia tkaniny przed szyciem. Dodatkowo, konieczna będzie jakaś miara oraz ostre nożyczki, najlepiej krawieckie. Szycie wykonać należy na maszynie. Może to być bardzo prosty model, na dobrą sprawę wystarczy możliwość wykonania ściegu prostego.

Jeśli chcemy nadać gotowemu plecaczkowi indywidualny charakter, warto przygotować również wybrane ozdoby, aplikacje lub nici do wykonania haftu.

Szycie worka dla przedszkolaka krok po kroku

Uszycie worka dla przedszkolaka nie jest niczym skomplikowanym, spokojnie uda się to zrobić w ciągu jednego popołudnia. Zanim przystąpimy do szycia, konieczne będzie odmierzenie i ucięcie odpowiedniej ilości materiału. Trzeba więc ustalić, jakie wymiary ma mieć worek. Ma to być plecaczek dla dziecka, nie ma więc sensu przesadzać z wielkością. Zwykle 30×35 cm to wielkość w zupełności wystarczająca. Na uszycie takiego worka potrzebować będziemy prostokąt o wymiarach ok. 32 x 75 cm. Pozostawiamy po 1 cm z każdej strony na wykonanie szwu oraz 4 cm na tunel, do którego wciągniemy sznurek.

  1. Składamy materiał w połowie dłuższego boku. Mamy prostokąt o wymiarach 30×35 cm (plus naddatek na szwy), połączony u dołu. To będzie dno worka. Boki należy zszyć, u góry wykonamy tunel na sznurek.
  2. Odwracamy worek na lewą stronę. Spinamy boki szpilkami i zszywamy ściegiem prostym.
  3. Wykonujemy tunel. W tym celu ponownie przypinamy materiał szpilkami od wewnątrz i przyszywamy po lewej stronie, pamiętając o pozostawieniu rozcięć po obu stronach worka na sznurek.
  4. Wykonujemy uszka na sznurek w obu dolnych rogach worka. Mogą to być pętelki z materiału lub np. wykonane na szydełku. Przeciągamy dwa kawałki sznurka przez specjalny koralik-zapięcie, dostępny w pasmanteriach. Wolne końce mocujemy w dolnych rogach plecaka. Daje to możliwość ściągnięcia worka niczym sakiewki i założenia na plecy, dzięki dłuższym uchwytom.

Worek jest właściwie gotowy. Prasujemy po prawej stronie i już można się pakować na wyjście do przedszkola.

Ozdabianie worka do przedszkola

Uszyty  specjalnie dla małego właściciela worek plecak zyska jeszcze bardziej, jeśli zostanie ozdobiony zgodnie z życzeniami dziecka. Można do tego celu wykorzystać dostępne w pasmanteriach aplikacje z ulubionymi postaciami z kreskówek.  Dziewczynki lubią kolorowe naszywki, brokatowe literki lub koraliki. Warto kierować się własną fantazją.

Dobrym pomysłem jest również wyszycie na worku imienia dziecka. Można to zrobić korzystając z hafciarki, lub ręcznie. Nie potrzeba wielkich umiejętności hafciarskich, w zupełności wystarczy kawałek kordonka i znajomość ściegu łańcuszkowego.

Plecak worek dla przedszkolaka można uszyć nawet w ciągu godziny.  Wystarczy kawałek materiału i odrobina chęci, a można wyczarować zupełnie wyjątkowy plecaczek, który doda przedszkolakowi pewności siebie w czasie pierwszych wyjść bez rodziców. Uszycie worka dla przedszkolaka może być pierwszym projektem krawieckim. Na pewno dostarczy satysfakcji wykonawcy i radości małemu właścicielowi!

Opublikowany w Moda