Jak układać płytki ceramiczne na ścianie

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie

Remont kuchni, łazienki lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia często wiąże się z dużymi kosztami, stratą nerwów oraz poświęceniem wielu dni, zanim cały remont zostanie zakończony. Im więcej elementów i pomysłów ma być zastosowanych w naszym wyremontowanym pomieszczeniu, tym bardziej wydłuża się czas wykonania takiego remontu. Jednym z etapów, który często realizujemy w celu odnowienia naszego pomieszczenia jest położenie płytek ceramicznych. 

Są one estetyczne, ich cena jest relatywnie niska, a łatwość ułożenia sprawia, że wcale nie musimy wynajmować w tym celu wyspecjalizowanej ekipy remontowej. Pomimo łatwości w układaniu płytek, proces ten może być skomplikowany dla osób, które nigdy wcześniej nie miały doświadczenia w tego typu pracach. Jak więc przygotować się do położenia płytek ceramicznych? Poniżej przedstawiony został poradnik, który krok po kroku przeprowadzi nas przez prace remontowe związane z układaniem płytek ceramicznych. Płytki do kuchni, płytki do salonu, płytki mrozoodporne czy płytki zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne – wszystkie je układa się w dość podobny sposób, dlatego warto zapoznać się z tym poradnikiem. 

Co będzie nam potrzebne do ułożenia płytek ceramicznych na ścianie?

Bez względu na to, czy tanie płytki ceramiczne mają być położone w kuchni, łazience czy sypialni, niezbędne będzie wyposażenie się w pewne materiały i narzędzia, które usprawnią i ułatwią nam proces ułożenia płytek. Co zatem powinniśmy kupić w sklepie budowlanym, zanim przejdziemy do konkretnej pracy? Rozpoczynając od materiałów, niezbędny będzie dobrej jakości środek gruntujący. Środek gruntujący umożliwi nam łatwe związanie ściany, co ma bardzo duży wpływ na utrzymanie kleju i prawidłowe przytwierdzenie kafelki bądź płytki do ściany. Środek gruntujący najlepiej rozprowadzić grubą warstwą po ścianie za pomocą tak zwanego ławkowca – drewnianego szerokiego pędzla. Oprócz środka gruntującego niezbędny nam będzie oczywiście klej do płytek. Kleje z reguły należy rozmieszać z wodą, chociaż coraz częściej oferowane są gotowe zaprawy, których można użyć zaraz po otwarciu wieczka. Klej najlepiej nakładać na ścianę bądź płytkę za pomocą specjalnej zębatej packi, która umożliwi nam szybkie i dokładne klejenie. By nasze układanie szło dokładnie, warto zaopatrzyć się w poziomicę, dzięki której będziemy pewni tego, że kolejne płytki są przez nas układane równo. To bardzo ważne, szczególnie gdy płytki dekoracyjne są małe. Ostatnią grupą akcesoriów i materiałów, potrzebnych na sam koniec pracy jest fuga oraz krzyżaki, które umożliwią nam zachować równe odstępy pomiędzy każdą płytką. 

Przygotowanie podłoża do położenia płytek ceramicznych 

Przygotowanie ściany pod położenie płytek ceramicznych jest bardzo ważne, gdyż to właśnie od tego, pozornie nieistotnego etapu zależy, jak łatwo i sprawnie pójdzie sam proces oraz jak finalnie będzie się prezentować efekt. Dlatego też zadbajmy o to, by nasza ściana była sucha, czysta, odtłuszczona i zagruntowana. Jeśli płytki chcemy położyć na ścianie, w której widoczna jest stara powłoka malarska, powinniśmy ją zdrapać, najlepiej za pomocą szpachelki. W wielu przypadkach ściany wymagają większego zaangażowania z naszej strony. Duże pęknięcia, nierówności zawsze będą widoczne nawet pod płytkami, dlatego warto na początku użyć gładzi, która wyrówna całą ścianę. 

Jak ułożyć płytki? Instrukcja krok po kroku

Pierwszy krok to odpowiednie wymieszanie kleju z wodą. Wszystkie instrukcje znajdziemy na opakowaniu. W zależności od naszych preferencji, ale też wskazówek producenta, zaprawa klejowa powinna być nałożona na płytki ścienne https://ceramixplytki.pl/kontakt, ścianę, lub dla zapewnienia maksymalnej trwałości, na obu tych podłożach. Po posmarowaniu ściany i płytki klejem powinniśmy rozpocząć od samej góry. Dzięki takiemu podejściu potencjalne skrawki płytek, które będziemy musieli ciąć, znajdą się na samym dole, co nie będzie miało dużego wpływu na estetykę. Świetnym pomysłem jest ułożenie lub wymierzenie sobie na sucho, ile płytek zmieści się w jednym wierszu i jak będzie wyglądała kwestia potencjalnych docinków. Pamiętajmy, by płytki ceramiczne zewnętrzne układać od jednej strony ściany naprzemiennie (jeden rząd rozpoczynamy całą płytką, kolejny natomiast połówką). W zależności od tego, jak wytrzymałe są nasze płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl, możemy dokonywać niezbędnych wycinków za pomocą rysika, specjalnego noża lub profesjonalnej maszynki do cięcia płytek. Podczas układania płytek regularnie korzystajmy z poziomicy, która zapewni nam równość układania. 

Fugowanie płytek ceramicznych na ścianie

Po ułożeniu całej ściany przychodzi czas na fugowanie naszej ściany. Fugowanie to wypełnienie przerw między płytkami preparatem, który nada odporności całej ścianie i doda ciekawego estetycznego wyglądu. W jaki sposób powinniśmy fugować ścianę? Sucha fuga powinna być wymieszana z odpowiednią ilością wody. Następnie za pomocą specjalnej packi do fugowania rozsmarowujemy fugę, dokładnie wciskając ją w przerwy tak, by utworzyła się jednolita powłoka. Pamiętajmy, by szybko wyczyścić płytki ceramiczne dekoracyjne z nadmiaru fugi – ze względu na szybkie schnięcie w późniejszym czasie może to być problematyczne. Fugowanie powinno odbywać się dzień po ułożeniu płytek – jest to moment, kiedy klej dobrze związał ze ścianą i nie ryzykujemy powstania żadnych komplikacji. 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl