Jak prowadzić księgowość w małej firmie?

Jak prowadzić księgowość w małej firmie?

Własny biznes to niezależność i wielu przypadkach znacznie większe dochody niż te, które otrzymujemy pracując na etacie. Wielu z nas decyduje się więc na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Bardzo popularną formą samozatrudnienia i własnej firmy w Polsce, jest utworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to idealne rozwiązanie dla freelancerów, których możemy znaleźć w wielu branżach. Do najbardziej popularnej możemy zaliczyć branżę marketingu internetowego. Znajdziemy bowiem wielu programistów, specjalistów od pozycjonowania, grafików i copywriterów, którzy pracują na swój własny rachunek.

Praca na etacie ma jeden ogromny plus – brak konieczności zajmowania się dodatkową dokumentacją dotyczącą własnych podatków i składek odprowadzany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdego miesiąca otrzymujemy wypłatę, a reszta nas nie interesuje. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jesteśmy zmuszeni do prowadzenia księgowości oraz książki przychodów i rozchodów. Musimy więc księgować wszystkie faktury kosztowe i sprzedażowe, wyliczać i opłacać składki samodzielnie, a także wyliczać i opłacać podatek dochodowy. Na szczęście większość małych firm jest zwolniona z VAT. Jest to istotne ułatwienie na początku biznesowej przygody. Czy w przypadku własnej firmy, jesteśmy w stanie sami poprowadzić księgowość?

 

Jak wygląda księgowość w małej firmie?

Jak prowadzić księgowość w małej firmie?Nie ma się co oszukiwać – księgowość w małej firmie nie będzie zbytnio skomplikowana. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z setkami, czy tysiącami dokumentów księgowych i skomplikowanymi procesami sprzedażowymi z zagranicą. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wystawia zazwyczaj od kilku do kilkunastu faktur w skali miesiąca. Mając nawet jedną fakturę dziennie do zaksięgowania, nie powinno to stanowić większego problemu. Podobnie sprawa wygląda z fakturami kosztowymi, które otrzymujemy od dostawców.
W jednoosobowych działalnościach gospodarczych oraz małych firmach zatrudniających kilku pracowników, konieczne jest prowadzenie książki przychodów i rozchodów, która stanowi księgowe serce takiego przedsiębiorstwa. Na szczęście od kilku lat w naszym kraju jest możliwe prowadzenie takiej książki elektronicznie. Konieczne jest spełnienie pewnych warunków, ale większość mniejszych firm się na nie załapie, podobnie jak freelancerów pracujących na własnej działalności.
Niestety w przypadku pracy u siebie, jesteśmy również zmuszeni do samodzielnego obliczania i opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest również wystawianie każdego miesiąca stosowanej deklaracji i wysyłania jej elektroniczne do ZUS.

Czy można prowadzić księgowość samemu?

Polskie prawo nie stanowi kto może prowadzić księgowość w małej firmie. W związku z tym należy uznać, że może to być każdy. Oczywiście, decydując się na prowadzenie księgowości dla swojej firmy osobiście, musimy znać zasady prowadzenia działalności gospodarczych oraz przynajmniej podstawy księgowości. Należy być również na bieżąco z przepisami podatkowymi, które nas interesują. Zdarza się bowiem, że z dnia na dzień wprowadzane są dość istotne zmiany podatkowe, mogące mieć wpływ na funkcjonowanie naszej firmy. Do prowadzenia księgowości będziemy również potrzebowali odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Będzie on w pomocny w prowadzeniu księgowości i znacznie ułatwi to zajęcie. Wartym podkreślenia jest, że błędne prowadzenie księgowości w swojej firmie może się skończyć mandatem. Podczas wypełniania deklaracji lub księgowania dokumentów księgowych, trzeba zachować skupienie, aby nie popełnić błędów. Do samodzielnego rozliczenia będzie również potrzebny program oferowany przez ZUS. Będzie on pomocny podczas wypełniania deklaracji za ubezpieczenie społeczne oraz wyliczania stosownej składki.

Polecamy także:

Księgowość zewnętrzna

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby prowadzić księgowość we własnym zakresie, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Decydując się na taki ruch, będziemy mogli poczuć się trochę jak na etacie. Do naszych obowiązków będzie bowiem należało jedynie gromadzenie faktur i wysyłanie ich na bieżąco lub raz w miesiącu do księgowości. Wszelkie deklaracje na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia społeczne, zostaną przygotowane przez naszą księgowość. Po naszej stronie będzie jedynie opłacenie wyliczonego podatku oraz składek odprowadzanych do ZUS. Raz w roku będziemy również zobligowani do przeprowadzenia inwentaryzacji, czyli spisu z natury. W przypadku takich freelancerów jak programiści, graficy czy specjaliści od pozycjonowania, inwentaryzacja jest zazwyczaj zerowa, więc nie zajmuje wiele czasu.

Księgowość samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Wszystko zależy od nas i naszych umiejętności. Jeżeli czujemy, że jesteśmy w stanie prowadzić księgowość samodzielnie i mamy na to odpowiednią ilość czasu, wówczas warto spróbować. W przypadku braku czasu zdecydowanie lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego. Usługi takiego biura dla małych firm nie są zbyt drogie. W związku z tym, za nieduże pieniądze zyskamy więcej czasu na prowadzenie własnej działalności.