tapety do kuchni

Jak dobrać tapetę do kuchni?

Tapety to jeden z najprostszych sposobów na spektakularną metamorfozę wnętrza. Na rynku znajdziemy oferty tapet w każdym wzorze i odcieniu: od modnej w każdym sezonie klasyki, przez geometryczne kształty aż do kwiecistych wzorów. Wybór tapety do kuchni powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem, która z nich sprawdzi się najlepiej w takim pomieszczeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego gatunku tapety? Które będą najodporniejsze?

 

Winylowe tapety kuchenne

 

tapety do kuchniTapeta w kuchni jest coraz popularniejszą alternatywą dla kafelków. W sklepach znajdziemy m.in. tapety winylowe. Wyróżniają się one budową warstwową, dzięki czemu są odporne na działanie wilgoci, detergentów i zróżnicowaną temperaturę. Dzięki wierzchniej warstwie winylu (w zależności od rodzaju: płaskiego lub spienionego) brud i tłuste plamy można z powodzeniem umyć, bez obaw o uszkodzenie lub odklejenie się tapety. Winyl płaski będzie cienki i odporny na wszelkie zarysowania, natomiast spieniony doskonale zamaskuje nierówności ścian.

Tapety z włókna szklanego

Włókno szklane jest coraz chętniej wybierane dzięki swojej odporności na wilgoć, działanie wody, temperaturę. To dobry, trwały sposób na ukrycie nierówności podłoża, jednak przed jej położeniem dobrze zastanówmy się czy jest to nasz ostateczny wybór: tapeta jest trudna do usunięcia (może odchodzić wraz z tynkiem). Wprowadzając to rozwiązanie do kuchni uzyskamy ciekawy akcent, możemy też postawić na mocny kolor lub wyróżniający się wzór.

 

Tapety na flizelinie

 

Tapety podklejone warstwą flizeliny są łatwe do położenia – klej nanosi się jedynie na powierzchnię na której chcemy ją położyć. Dzięki flizelinie tapety do kuchni nie rozciągają się, nie kurczą, nie trzeba czekać na ich zmiękczenie. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest pokrywanie nierówności, a nawet małych pęknięć na ścianach i sufitach. Po rezygnacji z tapety z powodzeniem zerwiesz ją bez namaczania, a na ścianie nie powinien zostać żaden ślad.

 

Nadaj kuchni oryginalnego charakteru

 

Po wyborze odpowiedniego rodzaju tapety zastanów się, jaki wzór będzie najlepiej współgrał z designem wnętrza. Wybór w sklepach jest ogromny, warto więc przemyśleć na jakim efekcie nam zależy. Niewątpliwym plusem tapet jest możliwość ich łatwej zmiany, więc możemy bez poczucia winy popuścić wodze fantazji. W tym sezonie w sklepach znajdziemy motywy kwiatowe, geometryczną abstrakcję i zachęcające do gotowania obrazy potraw, owoców, parujących filiżanek kawy i herbaty. W zależności od gustu możemy postawić na tapety płaskie lub tłoczone, a nawet takie, które będą wyglądać jak misternie położone kafle.