Drzwi zewnętrzne - najtańsze czy antywłamaniowe? Jakie wybrać?

Drzwi zewnętrzne – najtańsze czy antywłamaniowe? Jakie wybrać?

Drzwi zewnętrzne to bardzo istotny element całego budynku. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu ich prawidłowy wybór zapewni nam komfort, bezpieczeństwo, ale także elegancki wygląd. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych rodzajów drzwi zewnętrznych. Właśnie dlatego wiele osób może mieć problem ze znalezieniem tych idealnie dobranych do własnych potrzeb. Coraz popularniejsze robią się specjalnie skonstruowane zewnętrzne drzwi antywłamaniowe. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy warto zdecydować się na taki wariant, czy może jednak lepiej pozostać przy prostych i tanich drzwiach standardowych. 

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe – co to właściwie jest?

Drzwi zewnętrzne - najtańsze czy antywłamaniowe? Jakie wybrać?W naszym kraju coraz bardziej wzrasta potrzeba zapewniania sobie bezpieczeństwa, dlatego coraz więcej osób za naturalny wybór uznaje drzwi zewnętrzne antywłamaniowe. Dla wielu z nas wciąż jeszcze takie rozwiązanie wydaje się egzotyczne i mało dostępne. Właśnie dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie charakteryzują się takie drzwi.
O drzwiach antywłamaniowych może mówić w momencie, kiedy w klasyfikacji europejskiej znajdują się one w klasie trzeciej lub czwartej. W naszych rodzimych oznaczeniach natomiast znajdują się one pod literą C. Drzwi antywłamaniowe muszą także posiadać określone certyfikaty, które wydawane są przez instytucje, takie jak: Instytut Techniki Budowlanej, Centralne Laboratorium Kryminalistyki oraz Instytut Mechaniki Precyzyjnej.
Drzwi antywłamaniowe charakteryzują się także określoną budową. Najczęściej ich konstrukcja wzmocniona jest stalową blachą lub stalowymi prętami. Aby mogły być one uznawane za skuteczne często wyposaża się je w bolce antywyważeniowe, które stanowią absolutny fundament konstrukcji. Działają one na takiej zasadzie, że podczas mechanizmu zamykanie bolce zostają umieszczone w otworach znajdujących się w środku ościeżnicy. W drzwiach antywłamaniowych montowane są także specjalnie wzmocnione zawiasy, otoczone stalową osłonką. Tego typu zabezpieczenie uniemożliwia szybkie rozcięcie zawiasów, a co za tym idzie daje nam wiele dodatkowego czasu na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Wszystkie wymienione kryteria dają drzwiom antywłamaniowym możliwość ochrony naszego dobytku przed wszystkimi złodziejami i innymi nieproszonymi gośćmi. 

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe – jakie są ich zalety?

Drzwi antywłamaniowe posiadają wiele bardzo istotnych zalet spośród których najbardziej istotną jest posiadanie podwyższonych standardów ochronnych. Zapewniają one  skuteczną ochronę przed włamaniem, a co za tym idzie pozwalają na zachowanie poczucia bezpieczeństwa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu drzwi wewnętrzne posiadają także inne ciekawe zastosowania. Przede wszystkim charakteryzują się one dużą izolacyjnością akustyczną. Jest to szczególnie istotna kwestia dla mieszkańców bloków. Drzwi mogą bowiem bardzo znacząco wyciszyć niepożądane dźwięki dochodzące z klatki schodowej. Przepuszczalność dźwięków to jednak nie jedyna ciekawa funkcja drzwi antywłamaniowych. Dobra izolacyjność ma także duży wpływ na utrzymanie w pomieszczeniu ciepłej temperatury. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne, które pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Właśnie dlatego drzwi zewnętrzne antywłamaniowe są podstawowym wyposażeniem domów pasywnych. 

Dla wielu osób bardzo istotną kwestią jest fakt, że dzięki posiadaniu tego typu drzwi jesteśmy w stanie otrzymać zniżkę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Dodatkowo warto podkreślić ich trwałość. Dobrej jakości drzwi antywłamaniowe będą służyły nam bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe – czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?

Jak widać antywłamaniowe drzwi zewnętrzne mają bardzo wiele istotnych zalet. Czy jest jednak odrobina dziegciu w tej beczce miodu? Chociaż tego typu rozwiązanie nie obfituje w bardzo wiele istotnych wad, wiele osób zwraca uwagę na fakt, że drzwi antywłamaniowe są o wiele droższe niż wersje standardowe. Właśnie dlatego nie są one dostępne dla wszystkich. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu drzwi stanowią swoistą inwestycję, która w razie kłopotów z pewnością nam się zwróci.

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe czy standardowe – jakie wybrać? 

Jakie drzwi zewnętrzne warto więc wybrać? Wiele osób ciągle uważa, że wersja antywłamaniowa jest zbędnym luksusem. W dzisiejszych czasach jednak nie ma co żałować środków na ochronę. Drzwi antywłamaniowe są obecnie nie tylko bardzo skuteczne, ale także estetyczne, dlatego można w bardzo łatwy sposób dopasować je do aranżacji całego budynku lub wnętrza. 

Standardowe drzwi wejściowe są bardzo tanie, dlatego mogą być wybrane niemal przez każdego. Jeżeli jednak zależy nam na bezpieczeństwie gospodarstwa domowego oraz oszczędzaniu energii i wygodzie, warto zastanowić się nad inwestycją w drzwi antywłamaniowe. Są one wprawdzie nieco droższe od wersji standardowej, dają nam jednak bardzo wiele istotnych zalet oraz bardzo cenne poczucie bezpieczeństwa, którego nie da się kupić za żadne pieniądze.